Z dzięki zimozielonym roślinom, nie musisz martwić się, że Twój ogród zmieni się w szary, pozbawiony liści krajobraz w styczniu. Istnieje wiele gatunków roślin z tej grupy, które są odporne na mrozowe temperatury, nawet bez dodatkowej ochrony. Niektóre z nich olśniewają swoim kwiatem podczas sezonu wegetacyjnego. Oto kilka z najciekawszych roślin iglastych i liściastych do ogrodu, które utrzymują swoją zieloną barwę przez cały rok.
Wśród najbardziej uniwersalnych gatunków zimozielonych, które dobrze radzą sobie w naszym klimacie, jest laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Pochodzi ona z południowo-wschodniej Europy oraz basenu Morza Czarnego. Roślina ta może dorastać do 5 metrów wysokości i być wykorzystana do tworzenia żywopłotu. Jej błyszczące ciemnozielone liście tworzą piękny kontrast z białymi kwiatami. Młode egzemplarze warto okrywać na zimę, ale starsze okazy poradzą sobie ze stresem zimowym, a ewentualne przemarznięcia szybko regenerują.
Mniejszy, ale wytrzymały bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens) jest doskonałym wyborem dla ogrodów o różnych warunkach. Krzewy o małych liściach dobrze znoszą cięcie i można je formować w dowolne kształty. Są niezwykle odporne na różne typy gleby, a nawet okresową suszę. Kwiaty bukszpanu są drobne, ale wydzielają przyjemny zapach i są źródłem nektaru dla pszczół. Gatunek ten jest jednak trujący.
Zimozielony ostrokrzew japoński (Ilex penduculosa) to gatunek rośliny, która doskonale radzi sobie nawet z bardzo niskimi temperaturami. Pomimo powolnego wzrostu, krzewy te mogą osiągać prawie 2 metry wysokości i pokrywają się pięknymi, czerwonymi owocami. Warunkiem uprawy ostrokrzewu jest dobrze przepuszczalna, wilgotna gleba i półcieniste stanowisko. Należy pamiętać, że owoce ostrokrzewu są toksyczne dla człowieka.
Można także rozważyć posadzenie mahonii pospolitej (Mahonia aquifolium), gatunku pochodzącego z Ameryki Północnej. Ten niezbyt wymagający krzew dobrze znosi zimę i nie ma specjalnych wymagań co do warunków glebowych. W końcu kwietnia lub na początku maja, pomiędzy ciemnozielonymi liśćmi o kolczastych brzegach, pojawiają się grona soczyście żółtych kwiatów. Z nich rozwijają się granatowe owoce o woskowym nalocie, które są pokarmem dla wielu gatunków ptaków.
Warto również zwrócić uwagę na azalię japońską (Azalea japonica), która nie tylko jest zimozielona, ale także szczyci się obfitym kwitnieniem. Jej zwarty, półkolisty pokrój oraz wysokość do 100 cm sprawiają, że jest ona idealnym dodatkiem do każdego ogrodu. Jednakże, azalia japońska wymaga kwaśnej, żyznej i wilgotnej gleby, dlatego należy odpowiednio przygotować miejsce do jej posadzenia. Należy również pamiętać, że azalia jest toksyczna, zwłaszcza dla zwierząt.