Od kilku lat, polska medycyna z powodzeniem korzysta z narzędzia, jakim jest recepta elektroniczna. Wprowadzenie tego rozwiązania nastąpiło na początku roku 2019, kiedy to przez pierwsze dwanaście miesięcy obowiązywał system przejściowy, umożliwiający wystawianie zarówno tradycyjnych recept papierowych, jak i ich cyfrowych odpowiedników. Jednakże od 8 stycznia 2020 roku, formą standardową jest już wyłącznie recepta w wersji elektronicznej.
Elektroniczne recepty wystawione w naszym kraju są honorowane także za granicą – ale nie we wszystkich krajach. Z usługi e-recepty można skorzystać w kilku państwach Europy. Są to między innymi: Chorwacja, Finlandia, Estonia, Łotwa, Czechy oraz Grecja. W Hiszpanii natomiast jest to możliwe jedynie w wyselekcjonowanych regionach – Madrycie, Wyspach Kanaryjskich, Kraju Basków, Galicji, Nawarrze, Ceucie, Melilli, Katalonii, Estremadurze, Aragonii, Walencji, Kantabrii, Kastylii i León oraz Andaluzji. Docelowo e-recepta transgraniczna ma ułatwiać wykupienie leku w każdym kraju Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Polska, jako jeden z pionierów tego rozwiązania, otworzyła drogę kolejnym państwom.
Aby skorzystać z e-recepty poza granicami naszego kraju, konieczne jest uprzednie wyrażenie zgody na to w Internetowym Koncie Pacjenta. Wystarczy zalogować się do systemu i w zakładce „Uprawnienia” zaznaczyć odpowiednią opcję. Następnie, po znalezieniu apteki realizującej e-recepty transgraniczne w jednym z wymienionych wyżej krajów, przedstaw dowód tożsamości lub inny dokument ze zdjęciem farmaceucie. Potwierdzenie zapoznania się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych w danym kraju umożliwi ci wykupienie leków na podstawie e-recepty.
Warto jednak pamiętać, że wykorzystanie e-recepty transgranicznej jest możliwe tylko dla osób pełnoletnich.