Dieta oparta na 1000 kalorii dziennie cieszy się dużą popularnością wśród osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. Pozytywne efekty w postaci redukcji masy ciała są tu często bardzo szybko widoczne, co zdaje się potwierdzać skuteczność tego planu dietetycznego. Pomimo to, warto mieć na uwadze, że niemądry sposób jej stosowania może prowadzić do poważnych niedoborów składników odżywczych, spowolnienia metabolizmu i tak zwanego efektu jo-jo. Bezpieczeństwo tej diety jest gwarantowane tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zbilansowana i nie jest traktowana jako drakoński sposób na szybkie pozbycie się nadwagi.
Dla zapewnienia prawidłowego bilansu odżywczego w diecie 1000 kalorii, spożywane pokarmy muszą dostarczać wszystkich niezbędnych składników do funkcjonowania organizmu. Przykładowo, białko powinno stanowić 15–20 proc. całkowitej ilości kalorii, tłuszcze – 25 proc., a węglowodany – 55–60 proc. Dieta powinna być również bogata w witaminy i minerały. Zaleca się spożywanie 4–5 posiłków dziennie, co około 3–4 godziny. W takim modelu odżywiania, śniadanie powinno dostarczyć 250 kcal, drugie śniadanie – 100 kcal, obiad – 350 kcal, podwieczorek – 100 kcal, a kolacja – 200 kcal.
Dieta 1000 kalorii może być stosowana przez krótki czas, zazwyczaj nie dłużej niż przez 2–3 tygodnie. To dlatego, że jest to dieta ubogoenergetyczna i dostarcza mniej energii, niż wynosi poziom podstawowej przemiany materii. Jeżeli dieta o tak niskiej zawartości kalorii będzie stosowana przez dłuższy czas, może dojść do wyczerpania organizmu i niedoborów różnych składników odżywczych. Stosowanie diety o zawartości kalorii poniżej 1000 dziennie można porównać do głodzenia się, co często prowadzi do efektu jo-jo lub nawet do przekroczenia masy ciała sprzed rozpoczęcia diety.
Zdrowa dieta powinna zawierać dużą ilość owoców i warzyw, jako że są to produkty niskokaloryczne, które zaspokajają uczucie głodu i dostarczają mało kalorii. W diecie 1000 kalorii zaleca się również spożywanie chudych mięs i ryb oraz chudych produktów mlecznych. Konieczne jest unikanie słodkości, dań typu fast-food i innych tłustych oraz wysokokalorycznych produktów.
Dieta 1000 kalorii powinna zawierać owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, otręby, gruboziarniste kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, chude mięso i przetwory mięsne, ryby i przetwory rybne, przetwory mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, jaja, niewielkie ilości tłuszczów roślinnych, dżemy niskosłodzone, miód w niewielkich ilościach oraz naturalne zioła i przyprawy. Natomiast należy unikać jasnego pieczywa, drobnej kaszy, jasnego makaronu, białego ryżu, tłustych mięs i wędlin, pełnotłustych przetworów mlecznych, serów żółtych i pleśniowych, śmietany, smalcu, słoniny, słodyczy, wyrobów cukierniczych, cukru, dżemu wysokosłodzonego, dań typu fast-food, słonych wysokokalorycznych przekąsek oraz alkoholu.