Zapalenie skóry w okolicach pieluszkowych: przyczyny i leczenie - 1 2024

Zapalenie skóry w okolicach pieluszkowych: przyczyny i leczenie

Bardzo częstym problemem u niemowląt, które jeszcze nie nauczyły się korzystać z nocnika, jest zapalenie skóry w obszarze pieluszkowym. Statystyki pokazują, że każde dziecko doświadcza tego rodzaju problemu co najmniej raz w okresie używania pieluch. Objawy zapalenia pieluszkowego mogą być różne – od łagodnych do poważnych, wtedy zalecana jest konsultacja z pediatrą. Ten artykuł poświęcony jest omówieniu czym jest zapalenie skóry w obszarze pieluszkowym, jakie są jego przyczyny i jak powinno być leczone.

Zapalenie skóry w obszarze pieluszkowym, znane również jako PZS (ang. diaper dermatitis lub napkin dermatitis), to stan zapalny skóry występujący tam, gdzie pieluszka dotyka ciała dziecka. Czasami zmiany skórne mogą występować także poza tym obszarem. Ta dolegliwość jest najczęściej obserwowana u niemowląt między 7 a 12 miesiącem życia. Niemniej jednak, może również występować u dorosłych osób, które z powodu nietrzymania moczu i/lub stolca muszą nosić jednorazowe pieluchy.

U niemowląt objawy zapalenia skóry w obszarze pieluszkowym mogą być łagodne, na przykład zaczerwienienie i podrażnienie skóry tam, gdzie przylega pieluszka. Jeżeli te objawy zostaną zignorowane, problem może się pogłębiać i dotyczyć głębszych warstw skóry, prowadząc do poważniejszych objawów. Zaostrzenie skóry, świąd, pieczenie, opuchlizna, infekcje wtórne z powodu nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także maceracja naskórka są jednymi z objawów tej dolegliwości. W rezultacie, skóra może zacząć się łuszczyć, tworzyć surowicze pęcherze, grudki, wyprysk kontaktowy, a nawet bolesne nadżerki. Dziecko cierpiące na zapalenie skóry w obszarze pieluszkowym często jest smutne, płaczliwe i niechętnie zgadza się na przewijanie.

Przyczyny zapalenia skóry w obszarze pieluszkowym są różnorodne i często wynikają z działania kilku czynników. Należą do nich: maceracja naskórka spowodowana częstym kontaktem skóry z wilgocią; uszkodzenia mechaniczne powstające na skutek tarcia pieluszki o skórę; nieprawidłowa higiena skóry dziecka podczas zmiany pieluszki; zbyt rzadka wymiana pieluszek; długotrwały kontakt moczu lub kału ze skórą dziecka; biegunka spowodowana na przykład wprowadzeniem do diety nowych pokarmów; alergia na materiały, z których wykonano pieluszkę; alergia na kosmetyki do pielęgnacji pupy; długotrwała terapia antybiotykami, która osłabia odporność i sprzyja powstawaniu infekcji. Warto pamiętać, że skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, co dodatkowo sprzyja rozwijaniu się zapalenia skóry w obszarze pieluszkowym.