Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – co warto wiedzieć? - 1 2024

Wyposażenie gabinetu weterynaryjnego – co warto wiedzieć?

Lekarz weterynarii, to osoba, na której barkach ciąży ogromna odpowiedzialność. Zdrowie naszych pupili jest dla nas ogromnie ważne, dlatego gdy wybieramy specjalistę, to kierujemy się kilkoma kwestiami. Doświadczenie i wiedza to rzecz pierwszorzędna, ale nigdy nie należy zapominać o wyposażeniu gabinetu weterynaryjnego. Nawet dobry weterynarz jest czasami bezradny bez odpowiedniego sprzętu, co więc powinno się znajdować w dobrze wyposażonym gabinecie?

Podstawowe wyposażenie gabinetu

Podstawowe wyposażenie gabinetu weterynaryjnego jest regulowane przez rozporządzenie ministerialne z 16 sierpnia 2004 roku w trybie art. 7 ust. 2 o zakładach leczniczych dla zwierząt z 18 grudnia 2003 roku. Zgodnie z tym rozporządzeniem w każdym gabinecie weterynaryjnym muszą się znaleźć:

  • pojemniki na odpady komunalne i medyczne
  • odpowiedni sprzęt i urządzenia potrzebny do przechowywania produktów leczniczych i artykułów sanitarnych
  • stół zabiegowy
  • stetoskop
  • lampa bakteriobójcza

Przy wykonywaniu zabiegów weterynarz musi używać narzędzi chirurgicznych, dlatego w gabinecie potrzebny jest również sterylizator na suche powietrze. Takie urządzenie stosuje się w przypadku wyjaławiania substancji chemicznych, tłuszczów, związków mineralnych czy roztworów olejowych. W gabinetach weterynaryjnych bardzo ważnym wyposażeniem są również sprzęty do dożylnego podawania leków. Korzysta się z nich nie tylko podczas zabiegów, są one również używane na porządku dziennym, gdy osłabiony czworonożny pacjent musi dostarczyć do swojego organizmu witaminy i minerały, które postawią go na nogi. Dla przyszłych lub obecnych właścicieli gabinetów weterynaryjnych firma Cormay Diagnostics przygotowała zachęcającą ofertę, z którą można zapoznać się na stronie https://weterynaria.cormay.com/.

Co jeszcze powinno się znaleźć w gabinecie weterynaryjnym?

Oprócz sprzętu, który jest regulowany przez prawo, dobrze wyposażona klinika powinna mieć specjalistyczny sprzęt i narzędzia, które będą pomocne podczas zabiegów. Przykładem może być, chociażby respirator, bez którego ciężko jest sobie wyobrazić dobrze prosperujący gabinet. Urządzenia, na jakie powinno się jeszcze postawić to przede wszystkim sprzęt chirurgiczno-ortopedyczny, elektronarzędzia, otoskopy i ciśnieniomierze, waga kontrolna dla zwierząt, narzędzia i aparatura anestezjologiczna oraz urządzenia monitorujące funkcje życiowe. Oprócz urządzeń specjalistycznych nie można zapominać o umeblowaniu gabinetu, a w szczególności o krzesłach dla osób czekających na swoją kolej w poczekalni.

Dlaczego takie wyposażenie jest ważne? Ponieważ nikt nie chce oddawać swojego pupila w miejsce, gdzie jest wysokie ryzyko niepowodzenia. Klienci gabinetu weterynaryjnego wymagają przede wszystkim skuteczności, a taką skuteczność zapewnia doświadczony specjalista oraz wysokiej jakości sprzęt.

Gdzie można zaopatrzyć się w sprzęt do gabinetu weterynaryjnego?

Na rynku jest wiele firm oferujących sprzęt i urządzenia do gabinetów weterynaryjnych, ale nie zawsze oferowane produkty spełniają wymagania lekarzy weterynarii. W takim wypadku najlepiej postawić na sprawdzone firmy w wieloletnim doświadczeniem. Producenci tacy jak Cormay Diagnostics oferują swoim klientom indywidualne doradztwo przy wyborze sprzętu. Takie rozwiązanie jest szczególnie pomocne osobom dopiero rozpoczynającym swoją działalność, które nie mają dużego doświadczenia w wyborze odpowiedniego sprzętu, odczynników i wyposażenia do swojego gabinetu weterynaryjnego.