Aromatyczny mak, będący symbolem dostatku i dobrego roku, to nieodłączny element wigilijnych potraw. Niezależnie od tego, czy jest to makowiec, kutia, kluski z makiem czy makiełki, jego obecność na stole jest niemal obowiązkowa. Znajdujemy się w okresie Adwentu, co oznacza, że już zaczynamy planować świąteczne menu. Często jednak zastanawiamy się kiedy najlepiej rozpocząć przygotowania. Okazuje się, że wiele dań można zacząć preparować z wyprzedzeniem. Wśród nich znaczące miejsce zajmuje masa makowa, którą bez problemu można zamrozić i serwować na wigilijnym stole. Domowa masa makowa jest o niebo lepsza od gotowych produktów dostępnych w sklepach. Oto kilka wskazówek jak przygotować i przechowywać masę makową.
Mak, pomimo że kojarzy się z bogactwem i spokojem w nadchodzącym roku, bywa traktowany jako składnik trudny do przygotowania. To błędne przekonanie. Przygotowanie masy makowej wcale nie musi być tak skomplikowane jak się wydaje. Dodatkowo, domową masę można przyrządzić wcześniej i zamrozić, a ona bez problemu dotrwa do Wigilii. Ta opcja jest zdecydowanie lepsza od gotowych mas makowych, które często zawierają składniki niezbyt pożądane.
Przechowywanie masy makowej nie wymaga szczególnych umiejętności. Domową masę można przechowywać w lodówce do tygodnia, w szczelnym pojemniku plastikowym lub woreczku strunowym. Istnieje również możliwość zamrożenia masy, która wytrzyma w takiej formie nawet kilka miesięcy. Pamiętać jednak należy, że po rozmrożeniu, masę trzeba od razu zużyć – nie wolno jej ponownie zamrażać. Dodatkowo, masa przeznaczona do mrożenia nie powinna zawierać jajek. Przydatne jest też oznaczenie pojemnika z datą zamrożenia.
Masa makowa po wyjęciu z zamrażarki powinna być najpierw przemieszczona do lodówki, a następnie rozmrażana w temperaturze pokojowej. Nie powinno się podgrzewać masy makowej bezpośrednio po wyjęciu z zamrażarki, gdyż może to negatywnie wpłynąć na jej smak i konsystencję. Dopiero po pełnym rozmrożeniu, można dodać do niej np. ubitą pianę z białek.
Przepis na masę makową jest prosty. Potrzebne będą następujące składniki: 250 g maku, 50 g masła, 50 g miodu, 100 g cukru oraz 200 g ulubionych bakali. Mak wsypujemy do garnka i zalany jest wrzątkiem. Następnie gotujemy go pod przykryciem przez około pół godziny, mieszając od czasu do czasu. Po tym czasie, odcedzamy mak używając gęstego sita lub sita wyłożonego gazą. Mak mielimy dwukrotnie przez najdrobniejsze sito maszynki do mięsa. W garnku, w którym gotował się mak, rozpuszczamy masło z miodem i cukrem, po czym dodajemy do nich bakalie. Całość podgrzewamy przez chwilę, po czym dodajemy do niej mak. Dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną masę możemy zamrozić po jej całkowitym wystygnięciu.