Szkło z recyklingu w służbie architektury i dekoracji wnętrz - wyjątkowe zastosowanie butelek - 1 2024

Szkło z recyklingu w służbie architektury i dekoracji wnętrz – wyjątkowe zastosowanie butelek

Problem odpadów jest nieodłącznym elementem każdego pokolenia. Budownictwo i aranżacja wnętrz są jednymi z głównych generujących ogromne ilości odpadów. Jednak, ponowne wykorzystanie surowców nie musi oznaczać ustępstw estetycznych. Szkło pochodzące z recyklingu stało się jednym z najbardziej interesujących surowców wykorzystywanych w architekturze ostatniej dekady, a jego wykorzystanie we wnętrzach budzi zdumienie.

Pomimo że kampanie ekologiczne koncentrują się na recyklingu tworzyw sztucznych, które są największym zagrożeniem dla naszej planety przenikając do wody, powietrza czy nawet krwi pod postacią mikroplastiku, musimy pamiętać, że przetwarzane powinny być także inne materiały. Szczególnie te najbardziej użyteczne. Jeśli chodzi o efektywność recyklingu, szkło jest jednym z najbardziej wszechstronnych surowców.

Szkło jest jednym z niewielu materiałów, które można w 100% przetwarzać i wykorzystywać ponownie bez utraty czystości i jakości. Wszystko zaczyna się od butelek i słoików, które trafiają do kontenerów na odpadki. Ważne jest przypomnienie, jak kluczowe jest przestrzeganie zasad segregacji i oddzielanie szkła przeźroczystego od kolorowego – ta prosta czynność znacząco przyspiesza proces recyklingu. Inne typy szkła również mogą być recyklowane, ale zajmują się tym specjalistyczne punkty PSZOK.

Po dokładnej kontroli jakości szklanego odpadu i ewentualnym usunięciu niechcianych elementów, szkło jest rozbijane na drobne kawałki, a następnie topione w temperaturze około 1000°C. W takiej postaci można je połączyć z innymi surowcami, aby uzyskać materiały o pożądanych właściwościach – od blatów kuchennych po izolację.

Coraz większą popularnością cieszą się blaty kuchenne wykonane ze szkła pochodzącego z recyklingu. To solidne, twarde płyty utworzone w 85% z pokruszonego szkła, do którego dodaje się substancje łączące i wypełniające, często również pochodzące z recyklingu, takie jak popiół lotny. Po stwardnieniu płyty są odpowiednio cięte, polerowane i pokrywane impregnatem.

Blaty kuchenne ze szkła z recyklingu mają wiele zalet. Przede wszystkim, wyglądem i trwałością przypominają popularne blaty marmurowe i granitowe, ale są znacznie tańsze. Producenci oferują bardzo różne odcienie i wzory, co daje nieograniczone możliwości stylizacyjne. Blaty z recyklowanego szkła są również doskonale odporne na wilgoć i zabrudzenia oraz łatwe do utrzymania w czystości. Co więcej, kiedy przestaną być używane, mogą zostać ponownie przetworzone!

Szkło z recyklingu może mieć wiele innych zastosowań w aranżacji wnętrz. Na podstawie tego samego procesu, co blaty, produkuje się płyty chroniące ściany między szafkami kuchennymi oraz kafelki. Mogą one mieć dowolne kolory i różne stopnie przezroczystości, co daje niesamowite efekty estetyczne i dodaje wnętrzom wrażenia optycznej głębi. Dekoratorzy potrafią tworzyć z nich niezwykłe mozaiki, które będą pasować nie tylko do kuchni, ale także do łazienki, ogrodu czy nad basenem.