Wielu Polaków ma pewne obawy przed podejmowaniem decyzji o budowie domu w standardzie pasywnym. Szczególnie, jeśli nie mają pełnej świadomości, jak to rozwiązanie funkcjonuje i jakie korzyści może przynieść. Budownictwo pasywne charakteryzuje się wykorzystaniem doskonałych materiałów izolacyjnych oraz rozwiązań technologicznych umożliwiających minimalizację zużycia energii.
Jest to możliwe dzięki temu, że zapotrzebowanie na energię w tych budynkach jest aż ośmiokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnie stawianych domów. W praktyce wynosi poniżej 15 kWh/m² rocznie, podczas gdy dla domów zbudowanych klasycznymi metodami wartość ta może osiągnąć nawet 120 kWh/m² rocznie. Istotnym aspektem budownictwa pasywnego jest wykorzystanie naturalnych, już dostępnych źródeł energii takich jak promieniowanie słoneczne czy energia wiatru. To wszystko odbywa się bez konieczności instalowania dodatkowego sprzętu. Na komfort termiczny wpływa także ciepło generowane przez mieszkańców czy pracujące urządzenia elektryczne.
Główne zalety budynków stawianych w standardzie pasywnym to z pewnością duże oszczędności finansowe dla ich właścicieli. Użytkowanie takich domów nie generuje bowiem wysokich kosztów związanych z energią cieplną. Domy tego typu pozwalają na swego rodzaju odciążenie domowego budżetu, co z pewnością doceni każdy właściciel. Dodatkowo, budując dom pasywny, uniezależniamy się od fluktuacji cen energii wynikających ze zmian w sytuacji gospodarczej czy politycznej.
Skala oszczędności może być naprawdę duża i zależy oczywiście od wielkości i rodzaju przestrzeni mieszkalnej. Przykładowo, roczny koszt ogrzewania domu o powierzchni 160 m² wynosi około 3 tysiące złotych przy wykorzystaniu węgla, a około 5,2 tysiąca złotych przy ogrzewaniu gazem. W przypadku domu pasywnego, te koszty spadają odpowiednio do około 300 złotych i 700 złotych.