Podczas odkrywania nowych krajów, warto zagłębić się w ich historię, kulturę, a także spróbować tradycyjnych potraw. Kuchnia chilijska może wydawać się prosta, ale zaskakuje różnorodnością. Oferta obejmuje świeże warzywa i owoce, wołowinę najwyższej jakości oraz bogactwo owoców morza.
Kuchnia chilijska ma swoje korzenie w tradycyjnej kuchni hiszpańskiej, ale została wzbogacona o elementy rodzimej kulinarii Chile oraz wpływowi kuchni niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Dzięki unikalnemu położeniu kraju i sprzyjającemu klimatowi, możemy cieszyć się obfitością lokalnie uprawianych owoców, warzyw i innych produktów spożywczych. Wśród kluczowych składników chilijskiego menu znajdują się owoce morza, które są codziennie łowione na rozległym wybrzeżu. Wśród nich królują różne gatunki małż, krabów, ostryg, morskich węgorzy, mieczników, tuńczyków i morszczuków. Bogactwo tych zasobów wynika z zimnego Prądu Peruwiańskiego (Prądu Humboldta). Chilijczycy uwielbiają również grillowane dania, głównie z wołowiny, choć dla turystów interesującym elementem może być wykorzystanie mięsa lamy. Popularne są też mięsne i warzywne gulasze. W chilijskiej kuchni często wykorzystuje się również kukurydzę, zwłaszcza jej południowoamerykańską odmianę, ziemniaki, fasolę oraz egzotyczne owoce tropikalne, takie jak lucuma, nazywany „złotem Inków”, i czerymoja o sercowatym kształcie.
W różnych regionach Chile dominują różne potrawy. Ze względu na duże zróżnicowanie klimatu i wynikające stąd warunki do uprawy roślin i hodowli zwierząt, w poszczególnych rejonach dostępne są nieco inne produkty. Niezależnie jednak od regionu, który odwiedzicie, dania będą stanowić mieszankę tradycyjnych smaków chilijskich urozmaiconych wpływami kuchni europejskich oraz (w mniejszym stopniu) kuchni Bliskiego Wschodu. Chile można podzielić na trzy główne regiony kulinarne: północ, południe i centrum.
Duże wybrzeże umożliwia chilijczykom, zwłaszcza mieszkańcom południa i centrum, niemal nieograniczony dostęp do różnych owoców morza, które prosto z rybackich kutrów trafiają na stoły. Lokalne dania opierają się na sezonowych produktach, które były znane rdzennym mieszkańcom Chile jeszcze przed przybyciem Hiszpanów. Rolnictwo opiera się tu na uprawach kukurydzy, komosy ryżowej (quinoa) i ziemniaków. W wielu lokalnych potrawach znajdziecie również oliwki, które zostały sprowadzone z Europy wiele wieków temu i teraz na stałe wpisały się w lokalną kuchnię. Co do deserów chilijskich, to często wykorzystuje się egzotyczne owoce, takie jak pochodzące z Peru lucuma i czerymoja oraz chilijska guawa. Od czasu hiszpańskiego podboju Chile na żyznych glebach w centrum kraju rozpoczęto uprawę winorośli, z których powstają znane na całym świecie wina.
Poniżej przedstawiam osiem typowych chilijskich dań (comida tipica), które warto spróbować podczas podróży:
- Empanada – jest to coś na kształt pieroga nadziewanego różnymi rodzajami farszu. Empanadas mają swoje korzenie w kuchni arabskiej, skąd trafiły do Hiszpanii, a stamtąd wraz z konkwistadorami do Ameryki Łacińskiej, gdzie cieszą się ogromną popularnością. Ciasto wypełnione farszem jest składane w kształt półksiężyca lub kwadratu i następnie pieczone lub smażone na głębokim tłuszczu. W Chile występują trzy podstawowe rodzaje:
- empanada de mariscos – z owocami morza;
- empanada de queso – z serem;
- empanada de pino – z mielonym mięsem wołowym, cebulą, rodzynkami, czarnymi oliwkami i jajkiem ugotowanym na twardo.