Poszukujesz alternatywy dla węgla? Oto możliwe opcje ogrzewania twojego mieszkania - 1 2024

Poszukujesz alternatywy dla węgla? Oto możliwe opcje ogrzewania twojego mieszkania

Węgiel, choć od dawna stosowany jako główne źródło ciepła w domu, nie jest surowcem, który posiada nieskończone zapasy. Eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych 30-40 lat mogą się one skończyć. Już 2022 rok pokazał, iż kłopoty z dostępem do tego paliwa nie są czymś nieosiągalnym. W Polsce, gdzie węgiel został określony przez prezydenta Andrzeja Dudę mianem „strategicznego surowca”, zaczęły pojawiać się problemy z dostępnością tego opału. Jest to spowodowane wysokimi kosztami jego wydobycia oraz przerwaniem dostaw z Rosji. To tylko niektóre powody, dla których warto rozważyć przejście na alternatywne metody ogrzewania domu. Do nich dołączają także takie aspekty jak negatywny wpływ na jakość powietrza, konieczność posiadania kotłowni, trudności związane z rozpalaniem oraz ciężar dostarczanego węgla. Ale jakie są możliwe alternatywy dla węgla? Przedstawiamy kilka opcji.

Nawet na Górnym Śląsku coraz częściej można usłyszeć o konieczności rezygnacji z ogrzewania domu węglem. Chociaż niektóre rodziny, zwłaszcza te związane z górnictwem, ciągle mają pewne obawy co do alternatywnych źródeł ciepła, trudności z zakupem węgla w 2022 roku sprawiły, że coraz więcej osób rozważa zmianę systemu ogrzewania. Dla niektórych przekonujące są argumenty dotyczące ochrony środowiska, dla innych – wygoda. Okazuje się bowiem, że alternatywne metody ogrzewania domu nie wymagają ciężkiego transportu opału do kotłowni, brudzenia rąk oraz podłóg i ścian czy ciągłego pilnowania kotła – nie mówiąc już o konieczności posiadania kotłowni.

A jakie są propozycje na zastąpienie węgla?
• Pompa ciepła

Pompa ciepła to najbardziej przyjazne dla środowiska spośród alternatywnych źródeł ciepła. Wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE), takie jak energia cieplna pobierana z gruntu (pompa ciepła gruntowa) lub powietrza (pompa ciepła powietrzna lub typu powietrze-woda). Niezależnie od rodzaju pompy ciepła, jej działanie opiera się na podobnych zasadach. Urządzenie wykorzystuje energię cieplną z danego OZE do podgrzewania czynnika chłodniczego, który nie zamarza, a następnie przekazuje ją do systemu grzewczego budynku (na przykład poprzez krążącą w nim wodę).

Atutem pompy ciepła jest to, że jest to urządzenie w pełni bezobsługowe i nie wymagające posiadania kotłowni czy kupowania opału. Co więcej, może ono również służyć do chłodzenia pomieszczeń – taką funkcję mają na przykład pompy ciepła marki Immergas.

• Kocioł gazowy

Drugą z alternatyw dla ogrzewania domu węglem jest gaz. Instalacja gazowa jest wszechstronna – pozwala nie tylko na ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej, ale także na obsługę kuchenki gazowej i piekarnika. Kocioł gazowy, będący sercem instalacji, może być zlokalizowany nie tylko w kotłowni, ale także na korytarzu, w kuchni czy łazience.

W skrócie – działanie kotła polega na dostarczeniu gazu do palnika, gdzie tworzy się iskra powodująca podpalenie paliwa, co umożliwia podgrzanie wody przepływającej przez wymiennik ciepła. Gorąca woda jest następnie przekazywana do systemu grzewczego. Ogrzewanie gazowe jest praktycznie bezobsługowe, ale związane jest z dość wysokimi kosztami – szczególnie po ataku Rosji na Ukrainę, rachunki za gaz znacznie wzrosły.

• Hybrydowa pompa ciepła – powietrze, woda i gaz

Interesującą alternatywą może być urządzenie łączące cechy dwóch wyżej wymienionych źródeł ciepła, czyli hybrydowa pompa ciepła. Działa ona podobnie jak standardowa pompa typu powietrze-woda – podgrzewa wodę przy pomocy energii cieplnej pobieranej z powietrza, ale może być wspomagana przez kocioł gazowy, co zmniejsza zużycie prądu.