Niezwykłe kule na plaży nad Bałtykiem – zaskakujące zjawisko przyrodnicze

Na początku roku, plaża nad Morzem Bałtyckim w Danii była świadkiem niezwykłego zjawiska naturalnego. Wielotysięczna armia małych, zielonych sfer rozsypała się po całej plaży, co przyciągnęło uwagę miejscowych mieszkańców i turystów. Co ciekawe, te tzw. „kozie kulki” nie są wyjątkowe tylko dla tej części świata, ponieważ od czasu do czasu pojawiają się na różnych plażach na całym globie.

Morze Bałtyckie, jako morze śródlądowe, jest otoczone przez wiele krajów Europy Północnej, w tym Polskę, Szwecję, Finlandię i Danię. Ostatnio jednak, to właśnie plaża w duńskim Orehoved na wyspie Nordfalster stała się miejscem niezwykłej ekspozycji natury. Zielone kule pokryły prawie całą powierzchnię piasku.

Niezwykłe zjawisko zostało odkryte i udokumentowane przez Duńczyka, Andreasa Hermansena. Podczas spaceru po plaży Vålse Vig na wyspie Falster w styczniu 2024 roku, Andreas miał szansę być jednym z pierwszych świadków tego fascynującego widoku.

Na pierwszy rzut oka, tysiące zielonych kulek o średnicy od 2,5 do 3 cm mogły wydawać się tajemnicze. Szybko jednak okazało się, że są to tzw. „kozie kulki”, które powstają w wyniku splątania się alg i innych morskich roślin. Ten proces ma miejsce, gdy fale mają wpływ na wodorosty i inne morskie rośliny, które następnie kształtują się w kształt kuli podczas toczenia się po powierzchni wody.

Wyjątkowe „kozie kulki”, choć niecodzienne, można zaobserwować nie tylko na plażach Bałtyku, ale również na całym świecie. Zjawisko to jest najbardziej powszechne w miejscach bogatych w algi i o silnym falowaniu.

Nazwa „kozie kulki” lub „kozie bułki” prawdopodobnie pochodzi od ich podobieństwa do małych kulek częściowo strawionego materiału roślinnego, który jest wydalany przez kozy i inne zwierzęta przeżuwające.

Te charakterystyczne zielone sfery zostały ostatnio zaobserwowane na plaży na wyspie Falster, która leży między wyspami Lolland a Zelandią. Podobne zjawiska występują jednak także na wybrzeżach Morza Śródziemnego, gdzie kule są tworzone przez morską roślinę kwitnącą Posidonia oceania i nazywane są „aegagropili”.