Nie ignoruj tych symptomów - mogą być oznaką poważnej choroby - 1 2025

Nie ignoruj tych symptomów – mogą być oznaką poważnej choroby

Chociaż wiele osób może mylić chorobę Alzheimera z naturalnym procesem starzenia, nie jest to prawda. Alzheimer jest poważnym schorzeniem prowadzącym do demencji, które znacznie wpływa na jakość życia osoby chorej. Istnieją pewne symptomy, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie – jakie są i na co powinniśmy zwracać uwagę?

Pierwszymi i najbardziej oczywistymi sygnałami ostrzegawczymi Alzheimera są zapomnienia, szczególnie dotyczące najnowszych wydarzeń. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą wielokrotnie zadawać te same pytania w krótkim czasie lub mają trudności z zapamiętaniem rutynowych czynności.

Alzheimer objawia się również problemami z wykonywaniem prostych, codziennych zadań. Czynności takie jak gotowanie, prowadzenie samochodu czy obsługa urządzeń codziennego użytku stają się dla chorych trudne. Mogą oni również mieć problem ze znalezieniem odpowiednich słów lub zrozumieniem rozmowy innych ludzi. Z czasem konwersacja z osobą cierpiącą na Alzheimera może stać się coraz bardziej niezrozumiała.

Problemy z orientacją to kolejne ważne symptomy Alzheimer’s. Chorzy mogą gubić się w dobrze znanych im miejscach, nie pamiętać, gdzie aktualnie się znajdują czy jaki jest dzień tygodnia. Często zapominają o bieżących wydarzeniach i nawet proste decyzje zaczynają wymagać od nich dużego wysiłku. Brak koncentracji i trudności w podejmowaniu decyzji są typowe dla tej choroby. Chorzy mogą mieć też problemy z realistycznym postrzeganiem rzeczywistości, na przykład podczas robienia zakupów lub zarządzania swoimi finansami.

Częstość gubienia rzeczy w nietypowych miejscach to kolejny symptom Alzheimera. Coraz bardziej powszechne staje się na przykład wkładanie kluczy do lodówki czy pilota do telewizora do szuflady z ubraniami.

Początek choroby może zwiastować również depresja, drażliwość, apatia lub brak zainteresowania codziennymi aktywnościami. Zaniedbanie higieny osobistej oraz zaniedbanie obowiązków to kolejne oznaki. Osoby cierpiące na Alzheimera mogą mieć problemy z oceną przestrzeni, co może objawiać się trudnościami w poruszaniu się, zmianami postawy ciała czy spowolnieniem ruchów. Niektóre osoby mogą nawet wykazywać objawy parkinsonizmu, takie jak drżenie mięśni czy sztywność ciała.

Osoby dotknięte Alzheimera zaczynają izolować się od innych ze względu na trudności w komunikacji i koncentracji. Choroba może również prowadzić do zaburzeń snu i apetytu. Chorzy mogą mieć problem z zasypianiem oraz odczuwaniem głodu i sytości.