Dzieci z hemofilią w Polsce mają dostęp do nowatorskiego leczenia - emicizumabu - 1 2025

Dzieci z hemofilią w Polsce mają dostęp do nowatorskiego leczenia – emicizumabu

W Polsce dzieci, które żyją z hemofilią, otrzymały nowe perspektywy terapeutyczne. Dzięki podjętym działaniom i przyspieszeniu procedur zakupowych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, małe pacjentki i pacjenci będą mogli korzystać z nowatorskiej terapii – emicizumabem. To zaowocuje możliwością kontynuacji innowacyjnego leczenia dla tych dzieci.

W ramach walki z hemofilią, została wprowadzona rewolucyjna terapia. O przyspieszenie procedury zakupu, co umożliwiło jak najszybsze udostępnienie tej metody na szerszą skalę, postarały się wspólnie dwie instytucje – Zakład Zamówień Publicznych Ministerstwa Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Pacjentki i pacjenci cierpiący na hemofilię są obecnie pod stałą opieką specjalistów w 15 ośrodkach na terenie całej Polski. Po stawieniu diagnozy są natychmiast kierowani do programu lekowego, gdzie mogą liczyć na właściwą opiekę profilaktyczną. Obecne leczenie hemofilii jest realizowane dzięki refundowanym preparatom, co gwarantuje ciągłość terapii.

Warto przypomnieć, że hemofilia to genetycznie uwarunkowana choroba krwi, której głównym objawem są zaburzenia krzepnięcia prowadzące do uporczywych krwawień. Hemofilia A związana jest z niedoborem czynnika VIII, a typ B z niedoborem czynnika IX. Ta recesywna choroba dziedziczona jest na chromosomie X, w związku z czym dotyka głównie mężczyzn, a kobiety mogą być jej nosicielkami. Szacuje się, że w naszym kraju hemofilia dotyka około 2 tysięcy osób. Objawy tej choroby mogą już ujawnić się w dzieciństwie i objawiają się krwawieniami po urazach, łatwością powstawania siniaków oraz krwawieniami wewnętrznymi, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.