Pekin działa jak potężny magnes na miłośników kultury, architektury i sztuki azjatyckiej. Jako stolica najbardziej zaludnionej na świecie Chińskiej Republiki Ludowej, miasto to oferuje nieskończoną ilość możliwości do odkrywania fascynującej kultury chińskiej. Ale co konkretnie warto zobaczyć w Pekinie? Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, które powinny znaleźć się na liście każdego turysty.
Wielki Mur Chiński to jedno z najbardziej ikonicznych miejsc na świecie. Ten monumentalny mur, składający się z fortów, zapór i wież o łącznej długości przekraczającej 8 tysięcy kilometrów, jest symbolem chińskiej potęgi i dziedzictwa. Chociaż powszechnie panuje błędne przekonanie, że jest on widoczny z kosmosu, nie da się ukryć, że Wielki Mur Chiński robi ogromne wrażenie. W końcu lat osiemdziesiątych XX wieku UNESCO uznało go za część światowego dziedzictwa, a kilkanaście lat później został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.
Pałac Letni w Pekinie to kolejne zasługujące na odwiedziny miejsce. Ten kompleks parkowo-pałacowy, służący jako letnia rezydencja chińskich cesarzy od XVII do XX wieku, został odrestaurowany w latach pięćdziesiątych XX wieku i otwarty dla zwiedzających. Przez kolejne dekady Pałac Letni zyskiwał na znaczeniu, aż w końcu został wpisany przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Spacer po terenie pałacu i jego wizyta są okazją do podziwiania architektury w tradycyjnym chińskim stylu oraz poznania historii chińskich cesarzy.
Serdecznie zachęcamy również do odwiedzenia Zakazanego Miasta, dawnego pałacu cesarskiego, który obecnie jest także wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten imponujący kompleks, wybudowany w XV wieku, składa się z niemal ośmiuset mniejszych pałaców i pawilonów. W zakresie Zakazanego Miasta warto zarezerwować co najmniej jeden dzień – jest to prawdziwe serce Pekinu.
Chińskie Muzeum Narodowe to miejsce, które z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kultury chińskiej. Muzeum to, o powierzchni 69 tysięcy metrów kwadratowych, działa od lat pięćdziesiątych XX wieku i zgromadziło w swoich zbiorach ponad dziewięć tysięcy artefaktów ilustrujących historię Chin od okresu prehistorycznego do 1840 roku.