Chrońmy nasze ogrody przed skutkami letnich upałów

Zmiany klimatyczne, do których się przystosowujemy, wiążą się z coraz częstszym występowaniem rekordowych temperatur w okresie letnim na terenie Europy. Fale upałów nie tylko przysparzają ludziom dyskomfortu i stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, ale również wpływają niekorzystnie na rośliny, które nie są adaptowane do intensywnego słońca pojawiającego się przez wiele dni z rzędu. Poniżej podpowiemy, w jaki sposób zapewnić ochronę swojemu ogrodowi w warunkach wysokiej temperatury oraz jakie błędy trzeba unikać podczas letnich miesięcy.

Tradycyjnie, ogrodników najbardziej martwiło zabezpieczenie roślin przed mrozami. Jednak ze względu na coraz łagodniejsze zimy, okazuje się, że prawdziwym wyzwaniem dla roślin staje się przetrwanie gorących, suchych lat. Niestety, same podlewania roślin to za mało, aby uchronić najbardziej wrażliwe gatunki przed upałami, a czasem nawet mogą one zaszkodzić, jeżeli są przeprowadzane niepoprawnie.

Pojedynczy dzień upału może być trudny dla roślin w ogrodzie, ale zazwyczaj nie powoduje trwałych uszkodzeń – siła regeneracji natury jest niewiarygodna. Niemniej jednak, długotrwała fala upałów może tak bardzo zakłócić procesy fizjologiczne zachodzące w tkankach roślin, że ich wzrost może zostać ograniczony, liście mogą zacząć opadać, a nawet całe rośliny mogą zacząć żółknąć i zamierać.

Oczywiście nie mamy wpływu na panującą na zewnątrz temperaturę, ale możemy zminimalizować termiczne obciążenie roślin, zapewniając im cień. To nie jest łatwe zadanie dla gatunków roślin preferujących pełne słońce, które są sadzone specjalnie w miejscach nasłonecznionych, ale dla chcącego nic trudnego. Profesjonalni ogrodnicy używają specjalnych konstrukcji, na których rozwieszane są naturalne tkaniny dające roślinom odpoczynek od intensywnego słońca popołudniowego. Tego rodzaju ochronę można również łatwo zainstalować na szklarni.

Sklepy ogrodnicze oferują specjalne tkaniny o różnym stopniu blokowania promieni słonecznych. Na grządki sałat warto założyć tkaninę blokującą 50-60% promieni słonecznych, podczas gdy dyniom wystarczy tkanina blokująca 30%. Rośliny w donicach można oczywiście przenieść do cienia na tarasie lub za domem.