Działania XVIII Forum Organizacji Pacjentów (FOP) zaowocowały przedstawieniem raportu „Polki i Polacy, a choroby i zdrowie”. Wypracowany we współudziale Ośrodka Badań Socjomedycznych oraz Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, dokument rzetelnie oddaje lęki związane z różnego rodzaju chorobami, które towarzyszą Polakom.
Raport ujawnia, że największym lękiem przesyłającym Polki i Polaków są trzy konkretnie określone schorzenia: nowotwory, udary mózgu oraz Alzheimer. Niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania czy płci, nowotwór jest tym, co budzi największe niepokoje – 62 procent respondentów. Obawę przed udarem mózgu deklaruje 51 procent badanych, natomiast 47 procent odczuwa strach przed chorobą Alzheimera.
Kolejne miejsca na liście chorób budzących strach zajmują depresja i otyłość. Natomiast na końcu rankingu znajdują się choroby zakaźne takie jak: grypa, COVID-19 czy zakażenie wirusem HIV1, które wywołują najmniejsze obawy.
W kontekście choroby, badani najbardziej lękają się niepełnosprawności, utraty dochodów i zależności od innych. Strach budzi także przedwczesna śmierć i samotność.
Wbrew powszechnym obawom Polki i Polacy mają problem z przełożeniem tych lęków na konkretne, zdrowotne decyzje i postawy. Zbyt rzadko decydują się na działania prewencyjne przeciwko chorobom. Raport jednoznacznie pokazuje, że Polacy często obawiają się chorób, ale nie zawsze umieją te obawy przełożyć na odpowiednie działania profilaktyczne. To dowodzi, jak istotne jest edukowanie społeczeństwa o zdrowym stylu życia, dla zmniejszenia ryzyka poważnych chorób i poprawy jakości życia.