Czy awokado jest zdrowe? Bez wątpienia, ten owoc cieszy się szczególnym uznaniem jako produkt profilaktyczny przeciwdziałający chorobom cywilizacyjnym. Konsumpcja awokado sprzyja odchudzaniu, pomaga w walce z cukrzycą i wspiera prawidłowe funkcjonowanie naszego układu trawiennego. Zastanawiasz się jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą spożywanie awokado?
Potocznie zwane aligatorową gruszką, awokado (Persea gratissima L.), wyróżnia się na tle innych owoców pod względem zawartości tłuszczu. Jednak, nie są to byle jakie tłuszcze. Awokado obfituje w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezwykle istotne dla naszej diety i mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. To właśnie dzięki nim awokado jest tak często polecanym produktem żywnościowym dla osób borykających się z cukrzycą oraz chorobami serca i naczyń krwionośnych. Ale to nie koniec korzyści płynących z jego spożywania.
Awokado należy do grupy egzotycznych owoców pestkowych. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można wzmożoną konsumpcję tego typu owoców w Polsce. Dostępne przez cały rok, ze względu na swoje doskonałe właściwości przechowalnicze (dojrzewają nawet przez 8 miesięcy), awokado cieszą się niesłabnącą popularnością. Szczególnie ceniona odmiana hass, charakteryzująca się fioletowo-czarną barwą i subtelnym orzechowym smakiem, idealnie komponuje się w sałatkach i pastach. Polski rynek oferuje również odmiany Fuerte o zielonej, lśniącej skórce. Awokado uprawiane są głównie w Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej oraz Izraelu.
Niezwykle bogate w wartości odżywcze awokado zawiera od 15 do 30% tłuszczu, co jest rekordową ilością dla owoców. Znajdziemy tam niewiele cukrów (7,4 g/100g) oraz białka (2g). Tłuszcz stanowi około 15,3g, a woda – 74,3g. Wartość energetyczna tego owocu to 169 kcal / 100 g produktu, ale nie zapominajmy o zawartości błonnika – aż 3,3 g! Niektórzy mogą unikać awokado ze względu na specyficzny smak, jednak poznając jego niezwykłe właściwości, warto dać mu drugą szansę.
Awokado jest prawdziwym skarbem jeżeli chodzi o zawartość witamin C, E i A (silne antyoksydanty), witamin z grupy B, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lutetyny i zeaksantyny, kwasu asparaginowego i glutaminowego, potasu oraz magnezu. W awokado znajdziemy również beta-karoten, fitosterole oraz błonnik pokarmowy. Dzięki tak bogatej zawartości składników odżywczych, awokado pomaga zachować młody wygląd i zdrową skórę. Nawet producenci kosmetyków często korzystają z tego owocu w swoich preparatach, co więcej, awokado stosowane jest także w leczeniu różnych schorzeń skóry, jak np. trądzik.