Inne określenie dla ciąży to etap, w którym kobieta naturalnie zyskuje na wadze. Niektóre błędne stereotypy sugerują, że przyszła mama powinna spożywać dwa razy więcej kalorii lub nie rezygnować z żadnych antojek. W rzeczywistości zarówno niedowaga, jak i nadmierna masa ciała podczas ciąży mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych dla matki i dziecka. A więc, jaka powinna być odpowiednia waga podczas ciąży?
Określanie prawidłowej masy ciała podczas ciąży zależy od Twojej początkowej wagi. Do jej oceny stosuje się wskaźnik BMI (Body Mass Index), który jest wynikiem podzielenia masy ciała (w kilogramach) przez kwadrat wysokości (w metrach). Przykładowo, jeśli kobieta waży 65 kg i ma 170 cm wzrostu, jej BMI wynosi 22,49, co jest uważane za normę.
Interpretacja wyników BMI jest następująca:
– 18,4-24,9 oznacza normalną wagę,
– 25-29,9 wskazuje na nadwagę,
– 30 i więcej oznacza otyłość,
– wynik mniejszy niż 18,5 oznacza niedowagę.
Kobieta z normalnym BMI może zyskać od 11 do 16 kg podczas ciąży. Kobiety z nadwagą powinny przybrać między 7 a 11,5 kg, podczas gdy te z otyłością – od 5 do 9 kg. Pacjentki z niedowagą mogą natomiast przybrać od 13 do 18 kg.
Warto zwrócić uwagę na prawidłowy przyrost masy ciała w różnych etapach ciąży. W pierwszym trymestrze przyrost wagi jest zazwyczaj niewielki, wynoszący od 0,5 do 2 kg – chociaż może również wystąpić utrata masy ciała nieprzekraczająca 2 kg. W drugim i trzecim trymestrze ciąży zaleca się, aby przyrost masy ciała nie przekraczał 0,5 kg na tydzień. Jeśli zauważysz szybki przyrost masy ciała, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem.
Ilość kilogramów, które przybierzesz podczas ciąży, jest zależna od wielu czynników: początkowej wagi, diety i nawyków żywieniowych, poziomu aktywności fizycznej, genetyki i hormonów (hormony ciążowe wpływają na apetyt, metabolizm oraz odkładanie się tłuszczu), stanu zdrowia (niektóre choroby, jak np. niewłaściwie kontrolowana cukrzyca ciążowa, mogą prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała) oraz ilości płodów (ciąża mnoga wymaga dodatkowej energii). Kontrolując przyrost masy ciała podczas ciąży za pomocą zdrowej i zrównoważonej diety, odpowiedniego nawodnienia oraz umiarkowanej aktywności fizycznej, możesz poprawić swoje samopoczucie i zdrowie.