Mimo że kalarepa nie jest zbytnio rozpoznawalnym warzywem w naszym kraju, warto przyjrzeć się jej bardziej uważnie. Jej właściwości odżywcze i zdrowotne sugerują, że powinniśmy ją częściej uwzględniać w naszym jadłospisie. Kalarepa posiada mianowicie unikalne zdolności detoksykacyjne, zapobiega rozwojowi nowotworów i jest bezpieczna dla osób zmagających się z cukrzycą oraz alergiami pokarmowymi.
Kalarepa, znana również jako Brassica oleracea var. gongylodes L., to odmiana kapusty, której jadalne są wydłużona łodyga, zwana „jabłkiem”, oraz młode liście. W porównaniu do innych członków rodziny kapustowatych, kalarepa ma stosunkowo niewielkie wymagania glebowe. Jednak najlepiej rośnie na glebie próchnicznej, lekko kwaskowej i bogatej w substancje odżywcze, przy umiarkowanej wilgotności. Aby osiągnąć optymalny wzrost, potrzebuje dużo słońca i temperatur między 12 a 18 stopni Celsjusza.
Kalarepa występuje w dwóch wariantach kolorystycznych – zielonym i fioletowym. Przed konsumpcją należy jednak pamiętać o dokładnym obraniu warzywa, gdyż twarda skórka nie jest przeznaczona do spożywania.
Współczesna forma kalarepy jest prawdopodobnie wynikiem krzyżówki dwóch roślin pochodzących z Europy Środkowej i Azji. Pierwsza odmiana tego warzywa była znana już w starożytnym Rzymie, gdzie służyła jako pożywienie dla niewolników. W XIX wieku, kalarepa została przywieziona do Polski ze Szwajcarii i Austrii. Na naszych ziemiach była uprawiana głównie na wsiach jako warzywo mające wzmacniać organizm po zimie.
Kalarepa to warzywo niskokaloryczne, ale bogate w cenne składniki odżywcze, takie jak tłuszcze, białko, węglowodany, błonnik, cukry, przeciwutleniacze i witaminy (A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K), a także soli mineralnych (cynk, fosfor, magnez, mangan, miedź, potas, selen, sód, wapń i żelazo). Dlatego też jest bezpieczna dla alergików i osób chorujących na cukrzycę.
W 2012 roku na kongresie American Association for Cancer Research w Chicago, naukowcy z Chin przedstawili wyniki badań, które dowodzą, że spożywanie kalarepy zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi i hamuje rozwój już istniejącej choroby. Badanie przeprowadzono na grupie 5 tysięcy kobiet w różnym stadium rozwoju nowotworu. Wyniki były jednoznaczne – osoby regularnie spożywające kalarepę po wykryciu raka były mniej narażone na nawroty choroby.
Właściwości antynowotworowe kalarepy wiążą się z obecnością w niej glukozynolanów – związków siarkowych, do których należą izotiocyjany i indole. 100 gramów tego warzywa dostarcza aż 52 mg tych substancji. Mają one także działanie grzybo- i bakteriobójcze, dzięki czemu pomagają w walce z bakterią H. pylori, odpowiedzialną za wrzody układu pokarmowego.
Kalarepa jest również doskonałym źródłem luteiny, która chroni nasz wzrok. Obecny w liściach kalarepy chlorofil ma właściwości oczyszczające organizm z toksyn, wspiera pracę wątroby, zwalcza stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Co więcej, kalarepa zawiera więcej witaminy C niż pomarańcza – 100 g kalarepy dostarcza aż 62 mg kwasu askorbinowego, podczas gdy w pomarańczy jest go tylko 53 mg.
Wybierając kalarepę, pamiętajmy, że powinna ona być niewielka, ciężka jak na swój rozmiar, z intensywnie zielonymi liśćmi, bez plam czy śladów żółknięcia.