Alpaki na horyzoncie - jak z powodzeniem założyć domową hodowlę tych sympatycznych zwierząt? - 1 2024

Alpaki na horyzoncie – jak z powodzeniem założyć domową hodowlę tych sympatycznych zwierząt?

Z rolniczym poszukiwaniem alternatywnych metod generowania dochodu, pojawia się coraz większe zafascynowanie alpakami. Pochodzące z Ameryki Południowej, te przesympatyczne stworzenia nie są jedynie dostawcami wełny, ale również stanowią doskonałe towarzystwo, a nawet są wykorzystywane w terapii. W tym tekście zaprezentujemy, jak z sukcesem założyć własną hodowlę alpak na terenie Polski, omówimy ważne kwestie, które powinny być brane pod uwagę przy starcie z hodowlą tych miłych, wełnistych zwierząt.

Wbrew pozorom, alpaki nie są lamami. Są to zwierzęta udomowione od co najmniej 5 tysięcy lat. Z pastwisk Andów zostały rozprowadzone po całym globie – prowadzenie ich hodowli stało się możliwe w różnorodnych strefach klimatycznych, dzięki ich zdolności do łatwej adaptacji do warunków ciepłych i zimnych. Koncepcja założenia własnej hodowli alpak staje się coraz bardziej modne również w Polsce. Te wełniste stworzenia swoją pogodą ducha przyciągają coraz więcej entuzjastów.

W kontekście przepisów prawnych dotyczących hodowli alpak, w 2020 roku polscy legislatorzy zmienili status alpak z „egzotycznych” na „gospodarskie”, co jest oczywiście logiczne. W wyniku tego, nowa ustawa z 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz.U.2022.poz 2727) zobowiązuje do oznaczania i rejestracji alpak w Polsce. Począwszy od początku 2023 roku, wszelkie zgłoszenia muszą być składane wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji IRZplus.

Pierwszym etapem na drodze do założenia hodowli alpak jest zdobycie numeru identyfikacyjnego producenta, który przyznawany jest przez powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Następnie należy wystąpić z wnioskiem o przypisanie numeru siedzibie stada. Dopiero po spełnieniu tych warunków można rozpocząć oznaczanie alpak i samodzielnie wprowadzać je do systemu IRZplus. Numery identyfikacyjne są przydzielane przez powiatowe biura ARiMR, aczkolwiek hodowca musi na własny koszt nabyć stosowne kolczyki lub transpondery.