Witamina B3 jest składnikiem, który ma kluczowe znaczenie w różnych dziedzinach, takich jak medycyna czy kosmetologia. W zależności od sytuacji, ta niezwykle cenna witamina może być stosowana zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz naszego ciała. Witamina PP posiada niezliczone korzyści dla zdrowia, zapewniając między innymi gładką i zdrową skórę, blask oraz chroniąc przed depresją, migreną i cukrzycą typu 1. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie zaopatrzenie organizmu w niacynę.
Witamina B3, zwana też Acidum nicotinicum, witaminą PP lub niacyną, to ogólne nazewnictwo obejmujące dwa związki chemiczne – kwas nikotynowy (niacyna) oraz jego amid (nikotynamid). Skrót PP nawiązuje do przeciwpelargycznej natury tej substancji, co oznacza jej działanie zapobiegające skórnym zmianom znanym jako pelagra. Interesującym aspektem jest fakt, że witamina B3 jest jedyną witaminą, którą organizm człowieka może wyprodukować samodzielnie z tryptofanu. Niemniej jednak, aby zaspokoić nasze zapotrzebowanie na tę witaminę, musimy uzupełniać jej poziom w organizmie za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety.
Źródła witaminy B3 są wszechobecne zarówno w świecie roślin, jak i zwierząt. W jedzeniu witamina ta występuje głównie jako kwas nikotynowy oraz nikotynamid. Interesującym jest też fakt, że może ona być również tworzona z tryptofanu zawartego w naszej żywności (60 mg tryptofanu przekłada się na 1 mg witaminy B3). Potrzeba spożycia witaminy B3 zależy od płci i wieku danej osoby. Dzieci do 3 roku życia potrzebują do 10 mg na dzień, kobiety – do 14 mg, natomiast mężczyźni – aż do 16 mg dziennie. Najwięcej witaminy B3 można znaleźć w drożdżach (do 50 mg/100 g), otrębach pszennych (do 35 mg/100 g), orzechach ziemnych (17,2 mg/100 g), cielęcym mięsie (do 17 mg/100 g), wołowinie (do 8,4 mg/100 g), rybach morskich (8 mg/100 g), grzybach (4,6 mg/100 g) oraz ziemniakach (1,5 mg/100 g). Zaskakujące jest to, że nawet kawa i herbata zawierają niewielkie ilości tej witaminy.